Kategorie blog
Chmura tagów

Decorami.pl

Pan Czekolada sklep zoo

EkoPorady dla EkoLudzi
EkoPorady dla EkoLudzi

EkoPorady dla Ekoludzi

Każdego dnia docierają do nas informacje o pogłębiającej się degradacji środowiska naturalnego i dramatycznych skutkach zmian klimatycznych. Są one zatrważające i jasno pokazują, że jeśli natychmiast nie ockniemy się i nie zaczniemy działać, przyszłe pokolenia, a nawet już te obecnie żyjące, nie będą mogły cieszyć się pięknem i bogactwem naszej planety, a w dłuższej perspektywie grozi nam całkowite wyginięcie. Wydaje się, że wobec ogromu tych , działania pojedynczych osób nie są w sanie nic zmienić. Nic bardziej mylnego - znane powiedzenie, mówi:  "Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." - suma naszych jednostkowych działań, ma moc zmieniania rzeczywistości. Dlatego też przedstawiamy Wam cykl EkoPorad dla EkoLudzi, który będziemy stale uzupełniać. Jeśli zastosujecie się choćby do ich części i będzie nas coraz więcej, mamy szansę razem zmienić świat!

Unikaj kupowania zbędnych rzeczy

Dzisiaj coś, co potencjalnie wygląda na strzał w kolano dla sklepu internetowego - unikanie kupowania zbędnych rzeczy - ale tak naprawdę zastosowanie się do tej rady zrobi dobrze nam wszystkim, a zwłaszcza naszej planecie i środowisku naturalnemu.

Unikanie kupowania zbędnych rzeczy nie jest takie trudne, a już samo to sprawi, że:

 • będziemy produkowali mniej śmieci (wyrzuconych starych rzeczy, opakowań po nowych
 • przyczynimy się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powstających np. w trakcie produkcji czy transportu
 • zmniejszymy swój ślad ekologiczny

Do tego będzie to oszczędność pieniędzy!

Zastanówmy się, ile niepotrzebnych rzeczy kupujemy na co dzień i za każdym razem, gdy przyjdzie nam do głowy zakup czegoś nowego, zastanówmy się, czy naprawdę tego potrzebujemy.

Unikaj kupowania zbędnych rzeczy

Wykorzystuj powtórnie

Żyjemy w świecie krótkotrwałości i jednorazowości. Większości przyświeca zasada "użyj i wyrzuć".
 
Na szczęście powoli pojawiają się odgórne regulacje mające na celu ograniczenie wykorzystania jednorazowych opakowań, talerzy, kubków i słomek do napojów, reklamówek czy pieluch dla niemowląt. Możemy je wesprzeć używając na co dzień pojemników, opakowań, toreb i środków higieny wielokrotnego użytku lub biodegradowalnych.
 
Jednak jest jeszcze sporo innych produktów, które wyrzucamy, bo były tanie i nietrwałe czy po prostu znudziły się nam. Tu mamy dużą rolę do odegrania. Wystarczy, że kupując nową rzecz, gdy już się upewnimy, że naprawdę jej potrzebujemy, zadbamy, by była ona wysokiej jakości i trwała.
 
A rozważając wyrzucenie czegokolwiek zastanówmy się, czy aby nie udałoby się nam wykorzystać tego przedmiotu w inny sposób lub naprawić.
 
Wykorzystuj powtórnie
 

Utylizuj wszystko, co się da!

Szklane butelki, plastikowe opakowania, aluminiowe puszki, papier - to tworzywa, które można przetworzyć i wykorzystać ponownie zużywając na to o wiele mniej energii, niż na wytworzenie nowych.
  • Aby zacząć najpierw warto zorientować się, które produkty i materiały nadają się do utylizacji.
  • Dowiedzcie się, jak powinniście segregować swoje śmieci, aby ułatwić pracę firmie zajmującej się recyklingiem w Waszej okolicy.
  • Kupcie pojemniki na różne rodzaje odpadków i zacznijcie dzielić je według ustalonego wcześniej klucza.
  • Pamiętajcie, że niektóre opakowania składają się z kilku rodzajów tworzyw, które powinny trafić do różnych worków.
  • Na resztki jedzenia i inne odpadki organiczne możecie przygotować domowy pojemnik do kompostowania.
  • Jeśli używacie worków na śmieci, koniecznie zaopatrzcie się w te oznaczone, jako biodegradowalne.

Utylizuj

Ceń wodę!


Wiecie, że biorąc długi prysznic nie tylko zużywamy masę wody (rocznie tyle, ile wystarczyłoby do napełnienia całkiem sporego basenu), ale także przyczyniamy się do produkcji dwutlenku węgla niezbędnego do podgrzania wody?
 
Wodę zużywamy również w ogromnych ilościach poprzez spłukiwanie toalety zmywanie czy pranie.
 
Co więc robić?

 • Bierzmy krótki prysznic
 • Zamontujmy pod prysznicem specjalną głowicę spowalniającą wypływ wody, a w kranach dysze napowietrzające
 • W toalecie używajmy spłuczki do wody z redukcją wypływu
 • Włączajmy pralkę i zmywarkę tylko, gdy są pełne
 • Naczynia zostawmy do wyschnięcia a ubrania do wysuszenia, zamiast używać programów suszących

Przy okazji warto pamiętać, że woda z kranu w większości miast w Polsce doskonale nadaje się do picia, więc zamiast kupować wodę w plastykowych butelkach, możecie nabyć dzbanki i wielorazowe butelki filtrujące i cieszyć się pyszną wodą bez ograniczeń.

Ceń wodę
 

Korzystaj ze słońca

Mowa nie o kąpielach słonecznych, które oczywiście stosowane z umiarem mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ale o wykorzystywaniu energii słonecznej. Obecnie w Polsce działają ogólnopolskie i regionalne programy wspierające powstawanie instalacji fotowoltaicznych w domach prywatnych. Energię słoneczną możemy wykorzystać do podgrzewania wody, co znacząco wpłynie zarówno na ograniczenie emisji gazów, jak i na obniżenie rachunków za prąd. Jeśli mamy elektryczny bojler a na dachu wolną, niezacienioną przestrzeń, to warto zainteresować się energią słoneczną. Inwestycja będzie bardziej kosztowna niż tradycyjne rozwiązanie, ale po pierwsze można uzyskać na nią dotację, a po drugie niskie koszty eksploatacyjne, sprawią, że zwróci się nam ona w ciągu około 5 lat.
 
Instalację fotowoltaiczną można wykorzystać także do produkcji prądu. Domowe panele słoneczne wraz z postępem technologicznym stają się coraz tańsze i coraz bardziej wydajne. Taka instalacja, choć początkowo droga, zwróci się nam w ciągu mniej niż 10 lat, a jej żywotność wynosi nawet do 30 lat. Zakładamy, że wraz z rozwojem technologicznym i rosnącą świadomością rządów wielu państw i ich mieszkańców, energia słoneczna będzie coraz bardziej popularna, a instalacje tańsze.
 
Korzystaj ze słońca

 

Ogrzewaj z głową

Jedną z rzeczy, które możemy zmienić by ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko jest kwestia ogrzewania naszych domów.

Co możemy zrobić:

 • zrezygnować z użytkowania kotłów na węgiel i przerzucić się na bardziej ekologiczne źródło ciepła - biopaliwo, gaz ziemny, pompa ciepła
 • zadbać o dobrą izolację budynku i szczelność okien oraz drzwi
 • zamiast ustawiać termostat na 20 parę stopni i ubrać się stosowanie do pogody i zredukować ogrzewanie o kilka stopni - optymalna temperatura otoczenia powinna oscylować pomiędzy 19 a 20 stopni (w sypialnie nawet 18), nadmierne ogrzewanie sprzyja osłabieniu odporność organizmu, wysusza powietrze, a w efekcie może prowadzić do częstszych zachorowań.

Ogrzewaj z głową

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl