Kategorie blog
Chmura tagów
Nowości
Zobacz, co nowego
Świeca zapachowa: Winter Wonderland
Świeca zapachowa: Winter Wonderland
11,99 zł
szt.
Świeca zapachowa: Far Far Away
Świeca zapachowa: Far Far Away
12,99 zł
szt.
Zioła w proszku - Kamala
Zioła w proszku - Kamala
29,99 zł
szt.
Zioła w proszku - Bhringraj
Zioła w proszku - Bhringraj
29,99 zł
szt.
Organic Coconut - Scrub do ciała
Organic Coconut - Scrub do ciała
31,99 zł
szt.
Ampułka nawilżająca - Dry Skin
Ampułka nawilżająca - Dry Skin
12,99 zł
szt.

Decorami.pl

Pan Czekolada sklep zoo

Jak stworzyć własny system recyklingu?
Jak stworzyć własny system recyklingu?

Jak stworzyć własny system recyklingu?

Pierwszym krokiem do stworzenia własnego systemu recyklingu jest dowiedzenie się, jakie śmieci są poddawane recyklingowi w Waszej okolicy. Najłatwiej jest po prostu odwiedzić lub zadzwonić do firmy, która odbiera odpady. Informacji powinien udzielać także urząd miasta czy gminy. Drugi krok to wybór sposobu, w jaki będziecie dzielić śmieci.

Ale zanim do tego przejdziemy odpowiemy na pytanie, które bardzo często pojawia się u osób dopiero zaczynających segregację odpadów. Istnieje wiele produktów, co do których mamy wątpliwości z czego są zrobione, czy też wydaje nam się, że złożone są one z kilku różnych tworzyw. Często można usłyszeć, że wrzucenie do danego pojemnika śmiecia, który nie powinien się tam znaleźć powoduje, że cała partia zamiast do przetworzenia trafi na wysypisko. Nie jest to prawda. Posortowane przez nas odpady są dodatkowo sortowanie w punkcie odbioru. Jednak nasze pomyłki powodują, że proces sortowania robi się dłuższy i bardziej problematyczny. Dlatego też nie zamartwiajmy się jednym błędnie wyrzuconym śmieciem, a jeśli macie wątpliwości - po prostu sprawdźcie, z czego dany przedmiot jest wykonany i ten materiał nadaje się do przetworzenia.

Jak dobrać pojemniki na śmieci

Najprostsza wersja systemu recyklingu polega na wprowadzeniu kilku osobnych pojemników na śmieci. Nie wszystkie muszą znajdować się w kuchni - np. papier możecie składować w innym pomieszczeniu, tak samo, jak produkty, które należy oddać do odpowiedniego punktu, np. zużyte baterie czy resztki leków. Wszystko to możecie trzymać w ustronnym miejscu - w końcu nie wyrzuca się tego typu śmieci po kilka razy dziennie.

Podstawowe pojemniki, które powinniśmy mieć pod ręką to:

  • pojemnik na rzeczy wykonane z plastiku - Tutaj wrzucamy plastiki elastyczne, czyli torby na zakupy, folię spożywczą, woreczki na pieczywo, niektóre opakowania foliowe. Nie wyrzucamy natomiast styropianowych kubków i opakowań na jedzenie, tacek na mięso, plastikowych zabawek, butelek po niebezpiecznych substancjach oraz produktów z PCV.
  • pojemnik na opakowania szklane - Pamiętajmy, że nie wyrzucamy tu żarówek, szklanek, ceramiki, luster czy potłuczonych szyb okiennych, a jedynie szklane opakowania jak butelki czy słoiki.
  • pojemnik na odpady metalowe - Tu nie wrzucamy przedmiotów, do których na stałe przymocowane są części wykonane z plastiku czy drewna oraz metalowych pojemników, w których były środki chemiczne.
  • pojemnik na papier - Do niego nie wrzucamy brudnego od jedzenia papieru, papieru woskowanego, kartonów pokrytych folią, papieru czy kartonu pokrytego taśmą klejącą (chyba, że uda się Wam ją odkleić), papierowych kubków, chusteczek i ręczników papierowych.
  • pojemnik na odpady zmieszane, czyli wszystkie te, które nie nadają się do przetworzenia ani nie można ich oddać do żadnego punktu odbioru.
  • niewielkie pojemniczki na odpady, które należy oddać do specjalnych punktów zwrotu, jak np. zużyte baterie czy opakowania po lekach.

Dobrym pomysłem może być także stworzenie domowego kompostownika, gdzie trafią wszelkie resztki jedzenia (poza mięsem) - w  kolejnym artykule podpowiemy Wam, jak stworzyć taki własnymi siłami. Jeśli mieszkacie w domu i macie taką możliwość, możecie także część śmieci przeznaczać do spalenia. Oczywiście nie mówimy tu o karygodnym procederze palenia czym popadnie, ale o spalaniu suchego materiału organicznego np. wykałaczki, zapałki, drewniane patyczki czy pojedyncze niteczki i kłaczki.

Jeśli nie chcecie tworzyć kompostownika zawsze możecie zakupić pojemnik na odpady organiczne i odpowiednie biodegradowalne worki na śmieci.

 

[product id="195, 200"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl