Kategorie blog
Chmura tagów
Nowości
Zobacz, co nowego
Świeca zapachowa: Winter Wonderland
Świeca zapachowa: Winter Wonderland
11,99 zł
szt.
Świeca zapachowa: Far Far Away
Świeca zapachowa: Far Far Away
12,99 zł
szt.
Zioła w proszku - Kamala
Zioła w proszku - Kamala
29,99 zł
szt.
Zioła w proszku - Bhringraj
Zioła w proszku - Bhringraj
29,99 zł
szt.
Organic Coconut - Scrub do ciała
Organic Coconut - Scrub do ciała
31,99 zł
szt.
Ampułka nawilżająca - Dry Skin
Ampułka nawilżająca - Dry Skin
12,99 zł
szt.

Decorami.pl

Pan Czekolada sklep zoo

Jak zrobić domowy kompostownik?
Jak zrobić domowy kompostownik?

Jak zrobić domowy kompostownik?

Kompostowanie niegdyś było powszechną praktyką - w sąsiedztwie domów mieli go praktycznie wszyscy. To bardzo ważne byśmy wrócili do tej metody raczenia sobie z odpadkami, które po rozłożeniu mogą posłużyć jako nawóz. Kompostowanie powinno stać się jednym z elementów recyklingu, który każdy z nas może zastosować we własnym domu, nawet jeśli nie posiadacie ogródka. Zwłaszcza w obliczu regulacji nakazującej segregację śmieci, która weszła w życie 1 czerwca, warto zainteresować się tematem.

Mały kompostownik w domu

Najlepiej wyposażyć się w dwa pojemniki do kompostowania - jeden mały umieścić w kuchni - do niego będziemy na bieżąco wrzucać resztki jedzenia i inne odpady ulegające biodegradacji (oprócz mięsa), drugi to większy pojemnik na zewnątrz, do którego będziemy przenosić odpadki z małego kosza. Jeśli pojemnik planujecie wyłożyć workami, używajcie wyłącznie tych, które podlegają biodegradacji. Nie ma sensu robienie kompostu, korzystając ze zwykłych plastikowych worków. Zawartość małego pojemnika co kilka dni opróżniajcie do większego pojemnika zewnętrznego lub ustawionego w dogodnym miejscu np. na balkonie. Można także oczywiście korzystać z worków dostarczanych przez firmę odbierającą   śmieci - to w przypadku, gdy nie chcecie samodzielnie gromadzić kompostu. Pamiętajcie, że w wielu gminach przewidziano zniżkę w opłacie za wywóz śmieci w przypadku, gdy sami zajmujecie się odpadami biodegradowalnymi. Jeśli korzystacie z małych worków biodegradowalnych, to spokojnie możecie wasze zbiory z małego kosza wrzucać w nich do większego pojemnika, ogrodowego kompostownika czy wkładać do brązowych worków dostarczanych przez odbiorcę odpadów lub, jeśli mieszkacie w bloku, wrzucać je do brązowych pojemników na śmieci. Takie specjalne worki po prostu bardzo szybko się rozłożą, uważajcie też więc, by nie trzymać w nich śmieci przez długi czas - zaczną się rozpuszczać i odpady po prostu wypadną.

Gdzie umieścić duży kompostownik zewnętrzny?

Jeśli chcecie sami gromadzić kompost, macie dom i miejsce na duży kompostownik, najlepiej będzie jeśli zostanie on zlokalizowany w ogrodzie. Upewnijcie się tylko, że nie będzie bardzo widoczny (rozkładające się resztki to nie jest piękny widok), ale też żeby nie był on zbyt daleko od domu (nie będzie Wam się chciało do niego chodzić, zwłaszcza zimą) i pamiętajcie, żeby nie był umiejscowiony w kompletnym cieniu. Zewnętrzny kompostownik może być po prostu stertą usypaną na ziemi, ale możecie także zrobić coś na kształt dużego pojemnika używając ogólnodostępnych materiałów budowlanych (siatka, płotek, drut, słupki) - u nas tę rolę pełni stary kontener, z którym nie było co zrobić, a tak zyskał drugie życie i posłuży nam zapewne przez kilka pokoleń. Przy braku ogrodu można kompostownik umieścić na balkonie, warto wtedy zadbać o to, by miał on estetyczny wygląd i był zakryty, by nie przeszkadzać sąsiadom nieprzyjemnym zapachem czy widokiem. Nawet mieszkając w bloku można mieć swój własny kompost i nawozić nim domowe rośliny doniczkowe, a w przypadku nadwyżki można obdarować kompostem sąsiadów i przyjaciół - na pewno się ucieszą.

Co nadaje się do kompostowania?

Na kompostowanie nadają się wszystkie odpady spożywcze i resztki jedzenie oprócz mięsa. Idąc w szczegóły, wyrzucać można także: skorupki po jajkach, torebki po herbacie, filtry z ekspresu do kawy, małe kawałki drewna, sierść i włosy oraz oczywiście wszystkie ścinki ogrodowe, trawę czy liście. Nie wyrzucamy mięsa i kości, resztek ryb i owoców morza oraz odchodów. Niestety dla resztek mięsa czy kości jedyne miejsce jest w koszu na śmieci zmieszane, więc jeśli chcecie ograniczyć ilość tego typu odpadów, jedźcie jak najmniej mięsa. Nasi znajomi mają dosyć sprawną maszynkę do mielenia i drobniejsze kostki oraz skrawki i resztki mięsa mielą robiąc z nich karmę dla zwierzaków. Oczywiście mowa tu o mięsie bez przypraw.

Co robić z kompostem?

Raz w roku, najlepiej wczesną wiosną trzeba kompost dokładnie przerzucić. To, co zbierze się na samym dnie możecie wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Jeśli nie macie ogródka, możecie oddać kompost znajomym lub sąsiadom - to cenny materiał, więc jeśli zechcecie go rozdać, na pewno znajdziecie chętnych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl