Kategorie blog
Chmura tagów
Bestsellery
Olej z orzechów makadamia 50 ml
Olej z orzechów makadamia 50 ml
11,99 zł
szt.
Czarne mydło - Savon noir 100 ml
Czarne mydło - Savon noir 100 ml
14,99 zł
szt.
Kwas hialuronowy potrójny - Exclusive
Kwas hialuronowy potrójny - Exclusive
27,99 zł
szt.
Kwas hialuronowy potrójny
Kwas hialuronowy potrójny
19,99 zł
szt.
Łagodzący peeling do skóry głowy
Łagodzący peeling do skóry głowy
24,99 zł
szt.
Olej rycynowy
Olej rycynowy
12,99 zł
szt.
Henna naturalna - Złoty blond
Henna naturalna - Złoty blond
40,99 zł
szt.
Nawilżający szampon do włosów
Nawilżający szampon do włosów
22,99 zł
szt.
Żel rokitnikowy
Żel rokitnikowy
23,99 zł
szt.
Kokosowy olej do włosów
Kokosowy olej do włosów
15,99 zł
szt.

Decorami.pl

Pan Czekolada sklep zoo

Jak zrobić domowy kompostownik?
Jak zrobić domowy kompostownik?

Jak zrobić domowy kompostownik?

Kompostowanie niegdyś było powszechną praktyką - w sąsiedztwie domów mieli go praktycznie wszyscy. To bardzo ważne byśmy wrócili do tej metody raczenia sobie z odpadkami, które po rozłożeniu mogą posłużyć jako nawóz. Kompostowanie powinno stać się jednym z elementów recyklingu, który każdy z nas może zastosować we własnym domu, nawet jeśli nie posiadacie ogródka.

Mały kompostownik w domu

Najlepiej wyposażyć się w dwa pojemniki do kompostowania - jeden mały umieścić w kuchni - do niego będziemy na bieżąco wrzucać resztki jedzenia (oprócz mięsa), drugi to większy pojemnik na zewnątrz, do którego będziemy przenosić odpadki z małego kosza. Za mały może nam posłużyć np. pojemnik na odpady organiczne do kuchni MAXAIR II od Biobag, który wyłożymy biodegradowalnymi i kompostowalnymi workami Biobag. Możecie także znaleźć odpowiedni pojemnik wśród rzeczy, które już macie w domu. Ważne żeby był on na tyle duży, byście nie musieli codziennie wynosić jego zawartości i żeby posiadał przykrywkę. Jeśli pojemnik planujecie wyłożyć workami, używajcie wyłącznie tych, które podlegają biodegradacji. Nie ma sensu robienie kompostu, korzystając ze zwykłych plastikowych worków. Zawartość pojemnika co kilka dni opróżniajcie do większego pojemnika zewnętrznego lub ustawionego w dogodnym miejscu np. na balkonie.

[product id="195, 196, 197" limit="10" slider="true"]

Gdzie umieścić duży kompostownik zewnętrzny?

Jeśli macie dom i duży kompostownik będzie zlokalizowany w ogrodzie upewnijcie się, że nie będzie bardzo widoczny (rozkładające się resztki to nie jest piękny widok), ale też żeby nie był on zbyt daleko od domu (nie będzie Wam się chciało do niego chodzić, zwłaszcza zimą) i pamiętajcie, żeby nie był umiejscowiony w kompletnym cieniu. Zewnętrzny kompostownik może być po prostu stertą usypaną na ziemi, ale możecie także zrobić coś na kształt dużego pojemnika używając ogólnodostępnych materiałów budowlanych (siatka, płotek, drut, słupki) - u nas tę rolę pełni stary kontener, z którym nie było co zrobić, a tak zyskał drugie życie i posłuży nam zapewne przez kilka pokoleń. Przy braku ogrodu można kompostownik umieścić na balkonie, warto wtedy zadbać o to, by miał on estetyczny wygląd i był zakryty, by nie przeszkadzać sąsiadom nieprzyjemnym zapachem czy widokiem.

Co nadaje się do kompostowania?

Na kompostowanie nadają się wszystkie odpady spożywcze i resztki jedzenie oprócz mięsa. Idąc w szczegóły, wyrzucać można także: skorupki po jajkach, torebki po herbacie, filtry z ekspresu do kawy, małe kawałki drewna, sierść i włosy oraz oczywiście wszystkie ścinki ogrodowe, trawę czy liście. Nie wyrzucamy mięsa i kości, resztek ryb i owoców morza oraz odchodów. Niestety dla resztek mięsa czy kości jedyne miejsce jest w koszu na śmieci, więc jeśli chcecie ograniczyć ilość tego typu odpadów, jedźcie jak najmniej mięsa. Nasi znajomi mają dosyć sprawną maszynkę do mielenia i drobniejsze kostki oraz skrawki i resztki mięsa mielą robiąc z nich karmę dla zwierzaków. Oczywiście mowa tu o mięsie bez przypraw.

Co robić z kompostem?

Raz w roku, najlepiej wczesną wiosną trzeba kompost dokładnie przerzucić. To, co zbierze się na samym dnie możecie wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Jeśli nie macie ogródka, możecie oddać kompost znajomym lub sąsiadom - to cenny materiał, więc jeśli zechcecie go rozdać, na pewno znajdziecie chętnych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl