Kategorie blog
Chmura tagów

Decorami.pl

Pan Czekolada sklep zoo

Zero czy less waste - co wybierasz?
Zero czy less waste - co wybierasz?

Zero czy less waste - co wybierasz?

Rzucanie się na głęboką wodę w jakiejkolwiek dziedzinie zazwyczaj nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie inaczej jest przy przechodzeniu na bardziej ekologiczny styl życia. Oczywiście są osoby, które są w stanie od razu wprowadzić najbardziej restrykcyjne podejście do kwestii produkcji śmieci, jednak dla większości z nas takie diametralne zmiany mogą okazać się zbyt trudne do udźwignięcia. Zwłaszcza w wieloosobowych rodzinach, gdzie oboje dorośli pracują zawodowo a dzieci są w różnym wieku. Taka zmiana wymaga zaangażowania wszystkich domowników i ustalenia zasad, które będą zrozumiałe i możliwe do zastosowania dla wszystkich. Dlatego do procesu ograniczania ilości śmieci podejdźcie projektowo i systematycznie. Wyznaczcie sobie realistyczny cel - wtedy na pewno się uda.

Realistyczny cel

Łagodne zmiany i stopniowe zmiany są łatwiejsze do wprowadzenia niż te bardziej radykalne. Jeśli obecnie w ciągu tygodnia Twoja rodzina zapełnia śmieciami worek o pojemności 30  czy 60 litrów, postanówcie w ciągu pierwszych 3 miesięcy zmniejszyć tę ilość o 25%. Jeśli zapełniacie 4 worki miesięcznie pod koniec tego etapu będziecie w sumie produkowali o jeden worek mniej! To już naprawdę dużo. Bardziej ambitni mogą postawić sobie cel ograniczania ilości śmieci o 50%.

Jasne zasady

Zrozumiałe i możliwe do zastosowania przez wszystkich domowników zasady to podstawa sukcesu. Reguły, których będziecie przestrzegać warto spisać i powiesić w dostępnym miejscu, np. na lodówce - kuchnia to miejsce, gdzie powstaje najwięcej śmieci, tam też zazwyczaj trzymamy największy pojemnik, więc większość trudnych decyzji będziecie podejmować w tym pomieszczeniu. Lista zasad, na którą będziecie mogli zerkną w razie wątpliwości będzie więc tutaj nieodzowna.

Zastanówcie się, które śmieci będziecie brali pod uwagę w procesie redukcji. Które z nich uda się Wam oddać do recyklingu, a które możecie przetworzyć we własnym zakresie np. w domowym kompostowniku. Część śmieci wymaga oddania do specjalnego punktu, jak np. zużyte baterie czy resztki leków lub opakowania po nich. Zwróćcie uwagę, że niektóre opakowania składają się z kilku różnych elementów, z których każdy powinien trafić do osobnego pojemnika.

Kosze na śmieci

Pomocne będzie usunięcie z domu wszystkich pojemników na śmieci poza tym głównym, który znajdzie się w jednym pomieszczeniu. Jeśli zdecydujecie się na zakup pojemników na różne odpady nadające się do recyklingu ustawcie je w dostępnym miejscu. Nie obawiajcie się o względy estetyczne - obecnie na rynku znajdziecie naprawdę ładne pojemniki, które nie będą szpeciły Waszego wnętrza, a dla gości będą być może inspiracją do rozpoczęcia segregacji odpadów.

Codzienne zakupy

Dużym wyzwaniem będą zakupy. Po pierwsze zróbcie listę jednorazowych produktów, których używacie i znajdźcie ich ekologiczne zamienniki. Na przykład zamiast butelkowanej wody możecie nabyć dzbanek i butelki filtrujące wielokrotnego użytku. W ten sposób możecie zamienić także ręczniki papierowe - na te z bambusa lub materiałowe, plastikowe woreczki i folie - na woskowijki lub materiałowe woreczki, reklamówki - na torby z tkaniny itd. W sklepach eko i zero waste znajdziecie zamienniki niemal każdego produktu, który obecnie wyrzucacie po jednym użyciu - mogą być wielorazowe albo wykonane z materiałów biodegradowalnych. Bez problemu znajdziecie produkty higieniczne, do zmywania, prania, sprzątania, które zwierają wyłącznie naturalne składniki i posiadają biodegradowalne opakowania. W przypadku żywności kupujcie na wagę i proście o pakowanie w przyniesione przez Was pojemniki wielorazowego użytku. Jeśli już kupujecie coś w opakowaniu zwróćcie uwagę, czy nadaje się ono do recyklingu i wybierajcie raczej duże pojemności.

Podstawowe zasady:

  • kupujemy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy,
  • ograniczamy się wyłącznie do rzeczy wielokrotnego użytku,
  • wykonanych z materiałów nadających się do przetworzenia,
  • jak najmniej przetworzonych i zawierających głównie naturalne składniki,
  • zanim coś wyrzucimy zastanawiamy się czy dany przedmiot możemy wykorzystać w inny sposób lub naprawić,
  • a jeśli okaże się, że nie, oddajemy go do recyklingu.

Pozytywnym skutkiem ubocznym wprowadzenia nowych zasad będzie to, że oprócz ilości śmieci ograniczycie zapewne także liczbę kupowanych produktów, nauczycie się maksymalnie wykorzystywać to, co macie i wiele rzeczy, jak na przykład potrawy, przetwory, soki czy nawet środki czystości będziecie umieli zrobić sami. Oszczędzicie więc pieniądze, zyskacie nowe umiejętności i staniecie się bardziej samowystarczalni. Satysfakcja gwarantowana!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl